Az üzleti életben vészhelyzetek kezelésére, a termelés és szolgáltatások zökkenőmentes biztosítása érdekében vészforgatókönyvet vagy krízistervet (angolul Business Continuity Plan = BCP) készítenek a vállalatok, melynek célja a szokásostól eltérő események idején az üzletmenet-folytonosság megtartása, azaz a működés stabilizálása és szinten tartása.
Tesszük ezt a magánéletünkben is, amikor valaki megbetegszik a családban és azonnal, egy csapatként kell felsorakozni mögé és beosztani, ki – milyen napon lesz elérhető, visz ételt és szerzi be a gyógyszert vagy gondoskodik a betegről a mindennapokban. Felvetődik a kérdés, hogy mi történik a kiskedvencével ilyenkor. Kihez lehet fordulni? Betegünk és bármilyen krízishelyzetben lévő számára fontos tényező, ha biztonságban tudhatja a kutyáját (cicáját..).
Sok esetben ez nem egy leírt szabályzat, hanem a közösség kimondatlan megállapodása, viszont érdemes elgondolkozni azon, hogy az elmúlt napok eseményei következtében, az üzleti életből vett - ez a fajta forgatókönyv - elkészítése és maga a felkészülés nem csupán jelen helyzetben nyújthat biztonságot számunkra, hanem a jövőben is alkalmazható, ha váratlan esemény történik velünk.
Lássuk, mik a legfontosabb szempontok, amit érdemes átgondolni é s akár rögzíteni:
Definiáljuk a szóba jöhető vészhelyzet mértékét, annak várható időintervallumát és súlyosságát:
Irjunk kapcsolattartói listát, azokról a személyekről akik ismerik a kutyát és az életvitelünket:
Gondoljunk már most a következő lépésre:
Vészhelyzetben a legfontosabb a higgadtság és a racionális gondolkodás, de mindezek felett áll az egymásra való odafigyelés. Ajánljátok fel segítségeteket az idősebb vagy mozgásában korlátozott szomszédok számára, - ne csak ilyenkor, de most különösen -, hiszen lehet, hogy önmagától nem kérne szívességet, de jól esik számára a törödő figyelmesség, csupán a kérdezés is.
Fotó: Sharon McCutcheon / pexels.com